Zbojnícke chalúpky

Ako z chaty urobiť miesto na dokonalý oddych?

Chaty a chalupy sú čoraz vyhľadávanejším spôsobom relaxu a oddychu. Ruch mesta mnohí radi vymieňajú za ticho blízko prírody. A niet sa čo čudovať. Vyťaženosť a stres sú v dnešnej dobe priam hmatateľné.

Možno aj vy premýšľate o kúpe alebo len menšej prerábke tej, ktorú už máte. Prezradíme vám preto, čo by v interiéri alebo exteriéri chaty mal mať každý, kto túži plnohodnotne relaxovať.

Interiér chaty má byť útulný a pohodlný

Chyba, ktorej sa mnohí pri zariaďovaní chaty dopúšťajú je, že z chaty urobia tak trochu repliku svojho strohého a moderného bytu. Páči sa im určitý štýl a tak ho vtlačia aj do chaty. Chata by však mala byť miestom, ktoré hrá prírodnými farbami a prinesie vám trochu pokoja. Ktoré tri atribúty by malo miesto na relax spĺňať?

  • Tichšie prostredie
  • Dokonalé pohodlie
  • Mäkkosť, vôňa a teplo

Atmosféru vytvorte materiálmi ako je drevo a kameň. Interiér ulahodí očiam aj vďaka ľanu, koži či hrejivým károvaným dekám alebo kožušinám. Nebojte sa využiť starší nábytok po babičke.

Aké štýly chate lichotia?

Škandinávsky – kombinujete v ňom najmä bielu farbu a drevo. Takisto tu hrajú dôležitú úlohu doplnky, ktoré vytvoria útulnú atmosféru. V škandinávskom štýle nesmú chýbať napríklad deky, obrazy, dekorácie a pleteniny.

Rustikálny – nájdete v ňom historické prvky, často aj starožitnosti. Takýto interiér dýcha domáckosťou. Ak túžite po rustikálnosti, budete sa musieť venovať mnohým detailom a perfketne všetko zladiť.

Vintage – využívajú sa v ňom staršie retro prvky, kvalitné a originálne kúsky, ktoré vás prenesú o pár desiatok rokov naspäť. V súčasnosti je tento štýl veľmi obľúbený.

Prírodný – ide o vidiecky štýl. Je plný prírodných materiálov v zemitých farbách a odtieňoch. Nepatrí tam nič umelé či prehnané a výrazné. Využitie tu nájdu najmä slama, bavlna, ľan aj vlna.

Provensálsky – je plný vône levandule, pôsobí vzdušne a romanticky. Kombinujú sa tu materiály ako drevo, kameň, ale aj terakota. Starožitnosti sú v tomto štýle vítané. Chata v provensálskom štýle je jednou z mnohých podôb relaxu.

Kuchyňa

Kuchyňa na chate je dôležitým miestom. Mala by byť presvetlená, no zároveň útulná, plná kvetov: nielen vo váze, ale pokojne aj na prestieraní. Nezabudnite na praktické vybavenie. Náročnejší sa môžu poohliadnuť aj po krásnych retro štýlových spotrebičoch, ktoré podporia atmosféru. Voľte jednoduchosť a účelovosť. Aj keď drobnosti, ktoré majú dušu sa do interiéru chaty skvelo hodia, netreba to s nimi preháňať.  Nevytvárajte chaotický dojem, ale harmóniu. Až budete vyberať spotrebiče, radšej voľte kvalitu.

Terasy a altánky

Viete, čo s človekom urobí taký obed pod holým nebom? Príroda je pre nás prirodzeným prostredím, môžeme z nej načerpať veľa energie. Terasa je skvelým miestom, kde sa stretnúť s priateľmi, či si vypiť rannú šálku kávy. Každá chata by mala mať altánok, ktorý spríjemní posedenie na záhrade. Či už zvolíte ratanový alebo masívny záhradný nábytok, ideálne bude, ak zapadne do prostredia. Nerušivosť je to, čo je na chatách a chalupách krásne.

…grilovačky

Všetci sa na ne tešíme.. Veľa zábavy, ľudia a grilované dobroty. Ak máte terasu či altánok, môžete organizovať záhradné párty pre priateľov alebo pre rodinu. V altánku by ste mali mať napríklad záhradný krb, ale aj gril. Ten je asi najčastejším a nevyhnutným kúskom chalupárskeho života. Je fajn si zadovážiť prenosný elektrický gril. Môžete s ním grilovať v altánku aj na terase.

Čavoj chalupa

Hodí sa tiež nejaký úložný priestor a pre pohodlie vankúše i deky. A čo by to bol za altánok bez osvetlenia? Večer je predsa najlepšia zábava! Poobzerajte sa preto napríklad po lampách či menších lampičkách. Docielite aj romantickú atmosféru.

Čoho sa vyvarovať?

Žiaľ, niektorí si chatu alebo chalupu spájajú so skladom. Všetko, čo im doma nefunguje alebo zavadzia, odnesú na chalupu a tam to zapadá prachom. Tomu sa vraví zle využitý priestor. Skladovať haraburdy naozaj nikomu neprospieva.

Ak je napríklad váš gauč už pristarý a sedí sa na ňom nepohodlne, neznamená to, že do chalupy je dobrý. Radšej sa ho zbavte. Víkend na chalupe má byť o oddychu a príjemnom prostredí. Platí to aj pre exteriér chalupy. Lepšie sa vám večer bude posedávať v peknom upratanom altánku ako na záhrade, kde sa povaľujú nepotrebné veci.

Chcete miesto na dokonalý oddych?

Odporúčame luxus v podobe sauny, saunového domčeka, ale aj kúpacej kade. Aj na chate si môžete dopriať luxus v podobe welnessu. Ak ste milovníkom horúcich kúpeľov, potom by ste si mali zadovážiť kúpaciu kaďu. Je to trendové,  moderné, zároveň to umocňuje dojem miesta na relax.

Kade, ktoré trh ponúka, sú vyrobené z kvalitného dreva, nie sú náročné na údržbu a majú dlhú životnosť. Na výber máte niekoľko variácií ohrevu. Kúpacie kade môžu byť vyhrievané pevným palivom, elektricky alebo aj kombinovane. Čo sa týka dreva, kaďa môže byť zo smrekového či cédrového dreva, nájdete aj také, ktoré majú plastovú vložku. Navyše, s kúpacou kaďou zvýšite atraktivitu svojej chalupy či chaty.

Kúpacia kaďa chalupa Čavoj

Ubytovanie v Zbojníckych chalúpkach Čavoj.

Kúpacie kade majú mnoho pozitív:

  • Mnoho blahodárnych účinkov na organizmus
  • Kvalitnejší spánok po dobrom relaxe
  • Silnejšia imunita
  • Opadne z vás všetok stres

Vybavenie aj zariadenie chaty nemá svoje záväzné pravidlá. Vždy je to o ľuďoch, ktorí tieto priestory využívajú. Ak máte v bežnom každodennom živote príliš veľa vzruchu, možno potrebujete utiecť medzi jednoduché línie alebo do prírody. Možno ste skôr typ, ktorý miluje prírodné farby, večerné posedenia na terase a grilovanie s priateľmi. Každopádne, veríme, že vám naše tipy pomohli a inšpirovali vás.

Ako z chaty urobiť miesto na dokonalý oddych?
Ohodnotiť

Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *