Kadaresize797

Drevené kúpacie kade – história, zdravie a krása

 

Čistota pol života, vraví sa. A veru, hygienické návyky je nevyhnutné dodržiavať, človek sa tak dokáže vyhnúť rôznym chorobám, nečistotám ale aj spoločenským predsudkom. K očistným procesom nepochybne patrí aj kúpanie sa, či už vo vani, v rieke, no napríklad aj v drevenej kadi.

 

Práve posledným spomínaným sa bude venovať tento text. Vedeli ste, že v drevených kadiach sa kúpavali už Vikingovia a že v stredoveku bolo slušnosťou ponúknuť hosťovi kúpeľ? Nevynecháme ani zdravotné benefity a zameriame sa aj na estetickú kvalitu týchto kúpacích nádob.

Čistotní dobyvatelia a bylinkové kúpele

 

Predstava Vikingov, ako jedincov s pravidelnými hygienickými návykmi, sa na prvé počutie môže zdať smiešna. No historici, doboví aj súčasní, sa zhodujú na tom, že v porovnaní s ostatnými Európanmi boli na prelome prvého a druhého tisícročia oveľa čistotnejší. Starali sa o svoje vlasy, vyrábali si vlastné mydlá a raz týždenne (najmä v nedeľu) sa kúpavali. Využívali k tomu rieky v prírode, ale aj ručne vyrábané drevené kade.

 

Tie svoje opodstatnenie nestratili ani v neskoršom stredoveku. Nemal ich síce každý, no neboli iba výsadou vládnucich vrstiev a cirkevných hodnostárov. Aj keď tí si užívali nemalý komfort – ich ručne vyrábané drevené kade boli často zdobené rôznymi ornamentami z drahých kovov a obtiahnuté, prípadne zakryté honosnými tkaninami a látkami.

 

Aj chudobnejší obyvatelia a stredné vrstvy mávali drevené kúpacie kade, no museli si ich vlastnoručne postaviť, prípadne za nemalý peniaz kúpiť od remeselníka. Nevyužívali ich často, no kúpanie sa v nich malo často až rituálny charakter. Do vody si zvykli pridať rôzne bylinky, aby nimi zahnali zlých duchov, ale aj vyliečili všakovaké choroby a neduhy. Ak došiel hosť, bolo základnou slušnosťou ponúknuť mu možnosť kúpeľa.

 

Drevené kade v 21. storočí

 

Tieto kúpacie nádoby sa využívajú dodnes. Kvalitatívne sú, samozrejme, odlišné od svojich predchodcov, no ich účel je rovnaký. Telesná (ale aj duševná) očista. Dnes sú vyrábané z rôznych druhov driev, často sú dopĺňané aj inými materiálmi, napríklad kovom či plastovou vložkou.

 

Takéto kade spĺňajú najprísnejšie hygienické a bezpečnostné normy, bývajú vyrábané s rokmi vycibrenou precíznosťou a citom pre dokonalosť. Kúpeľ v nich je neopísateľný zážitok.

 

Každý človek by mal zažiť ten pocit, keď po fyzicky či psychicky náročnom dni ponorí svoje telo do vody v takejto kúpacej kadi. Nastáva moment takmer okamžitého relaxu a stres sa odplaví spolu s telesnými nečistotami. Človek tak dokáže efektívne uvoľniť, zregenerovať a po kúpeli je pripravený čeliť novým výzvam.

Dnešné kúpacie kade

 

Na záhradu či na chatu

 

Drevené kade majú nepopierateľné čaro. Ich akýsi rustikálny charakter im dodáva nezameniteľný šarm a pôsobia v súlade s prírodou. Práve preto sa hodia na rôzne priestranstvá pod holým nebom. Či si drevenú kaďu dáte na záhradu, či ku chatke, všade padne ako uliata.

 

Svoje využitie v takýchto priestoroch nenájdu len v čase osobnej hygieny, ale aj pri udalostiach s väčším množstvom ľudí. Na oslavách či bežných stretnutiach s priateľmi a známymi, drevená kaďa dokáže navodiť prirodzenú atmosféru kamarátstva a spolupatričnosti. A to všetko popri zaručenom relaxe, ktorý “pobyt” v nej obnáša.

 

Drevené kade dokážu priniesť nezabudnuteľné chvíle s blízkymi ľuďmi, ale poskytujú aj osobný, ničím nerušený čas pre jednotlivca.

Drevené kúpacie kade – história, zdravie a krása
Ohodnotiť

Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *