Wellness header

Čo znamená slovo wellness? My vám to objasníme

So slovom wellness sa stretávame skoro každý deň. Väčšinou ho využívajú rôzne relaxačné a kúpeľné miesta, kde si môžete oddýchnuť a zregenerovať. Avšak, wellness je oveľa komplexnejší pojem, ktorý za sebou skrýva oveľa viac.

Wellness v preklade

Wellness je stav, pri ktorom sa cítime v úplnej psychickej a fyzickej pohode. Môžeme ho popísať aj ako proces, pri ktorom robíme len také činnosti a rozhodnutia, ktoré nás vedú k naplňujúcemu a šťastnému životu. Je to viac ako len byť zdravý, a snažiť sa udržať si svoje zdravie a imunitu. Musíte sa snažiť celý život, a hlavne vám to musí prinášať radosť aby bol tento stav dlhodobo udržateľný.

“Wellness je stav úplnej psychickej, fyzickej, spirituálnej a sociálnej pohody. A teda nejde len o absenciu chorôb a vašich nedostatkov.” – Svetová organizácia pre zdravie (The World Health Organization)

 

Základné sféry života

Váš celkový pocit úplnej spokojnosti (wellness), je založený na niekoľkých sférach vášho života. Využitím rôznych nástrojov a techník sa môžete postupne dopracovať, k dlhodobým zmenám vedúcim k optimálnejšiemu životu.

Wellness sféry života

Zdroj: Wellness.com

Psychický wellness (Mental)

Základným princípom je vybudovať si zdravú osobnú filozofiu. Každý z nás by si mal uvedomiť svoj psychický stav. Spočítajte si dni v týždni, ktoré sa cítite dobre a spokojne, a taktiež si spočítajte dni v ktorých sa cítite skleslo až depresívne. Ak prevažujú tie zlé dni, mali by ste začať podnikať všetko preto aby ste mali viac dobrých dní. Najlepším liekom je správna životospráva a hlavne pozitívne myslenie. Ak si vybudujete dobrú filozofiu a budete sa sústrediť na to dobré čo v živote máte, tak sa vám postupne začne zo života nešťastie úplne vytrácať.

Fyzický wellness (Physical)

Základom je vaše celkové zdravie, kondícia a váš vzhľad. Každý by si mal v týždni nájsť minimálne 3 dni, v ktorých si zlepšujete svoje fyzické zdravie. Samozrejme je na každom z nás, koľko sa budete venovať cvičeniu alebo ľubovoľnému športu. Avšak, je to nevyhnutné ak sa chcete cítiť naozaj dobre a spokojne. Fyzické zdravie a váš imunitný systém budujete, keď minimalizujete styk s toxínmi, identifikujete vaše alergie, zdravo sa stravujete, pijete veľa čistej vody a udržujete si zdravý podiel telesného tuku a svalstva. Každý z nás si veľmi rýchlo zvyká na to ako sa cítime, a neuvedomujeme si ako dobre by sme sa mohli cítiť s lepšou kondíciou.

” Wellness je stav optimálneho dobrého sústredenia, orientovaného na maximalizovanie vášho potenciálu.” – od University of Illinois, McKinley Health Center

Duchovný wellness (Spiritual)

V živote je veľmi dôležité si nájsť svoju cestu a ciel. Všetky vaše zmysli dokážu fungovať niekoľkonásobne lepšie, ak si nájdete niečo v čom vynikáte alebo vás to baví a napĺňa. Na tejto ceste vám pomôže vaše duchovné sústredenie, je dôležité veriť v niečo a ďakovať za všetko začo si myslíte žeby bolo dobré byť vďačný. Počas cesty vašim životom postupne zistíte, či už veríte v boha alebo len nejakú náhodnú vesmírnu energiu, že vám skutočne všetko vychádza akoby zázrakom. Nezabúdajte, ak nieste vďačný a stále sa len sťažujete, tak bude ešte horšie, a nikdy sa z toho začarovaného kruhu nedostanete.

Sociálny wellness (Social)

Kvalitu vášho života ovplyvňujú, taktiež vaše vzťahy s kamarátmi, susedmi, spolupracovníkmi a partnermi. Keďže nikto z vás, čo čítate tento článok nežijete v lese alebo niekde mimo civilizácie. Tak by sme sa mali všetci sústrediť na budovanie dobrých vzťahov vo vašom okolí. Ak máte dobré vzťahy, tak sa celkovo cítite lepšie a uvoľnenejšie. Samozrejme nie vždy je to možné, a sami dobre viete že občas sa nedá vyhnúť rôznym hádkam. Avšak, snažte sa vždy byť ten ktorý tieto hádky nevyvoláva, pretože si vedome zo života odháňate pohodu.

Životný wellness (Lifestyle)

Táto časť wellnessu zahŕňa našu prácu a pracovné prostredie, voľný čas a domáce prostredie. Kedže väčšina z nás strávi v práci takmer polovicu života, má práca najväčší vplyv na náš wellness. Staré porekadlo hovorí: “Ak miluješ to čo robíš, nebudeš nikdy v živote robiť ani jeden deň. ” Tí ktorí v skutočnosti milujú to čo robia, by vám povedali že je v tomto porekadle veľa pravdy. Jednu z vecí ktorú môžete priamo ovplyvniť už dnes, je to ako využijete svoj volný čas. Preto sa snažte aby ste vo vašom volne, robili len také veci, ktoré vám prinášajú skutočne radosť.

 

Prečo dosiahnuť celkový wellness?

Výskumy ukazujú, že ľudia ktorí sa o seba starajú a zariaďujú si svoj život, sú zdravší, produktívnejší, a hlavne menej využívajú zdravotnícke služby. Životný štýl je jedným z faktorov, určujúci ako váš život bude vyzerať. Je dôležité si určiť, zdravé životné ciele a postaviť sa do čela riadenia svojho života. Všetky rozhodnutia, ktoré spravíte majú veľký vplyv na vaše zdravie a celkovú pohodu. Uvedomte si, že len vy ste zodpovední za svoj život!

 

Ako ho teda dosiahnuť?

Je dôležité vylepšovať všetky sféry života.  Podľa niekoľkých štúdii, je najbežnejší zdravotný problém vo svete depresia. Depresia vedie k nespavosti, stresu, zlej životospráve, nízkej fyzickej aktivite a srdcovým problémom. Snažte sa nepodliehať depresii, pretože tá vás ochudobní vo všetkých sférach vášho života, a teda nikdy nebudete skutočne šťastný.

Všetko začína v mysli

Väčšina zdravotných problémov, pochádza z našej mysle. Začínajú ako zárodok myšlienky alebo dlhodobého sústredenia sa na problémy. Každá sféra nášho života je úzko spätá, s ostatnými sférami. Preto je dôležité zameriavať sa na seba ako celok, a žiť svoj život naplno.

Dôležitá je rovnováha

Ako som spomínal už viackrát, je dôležité vylepšovať všetky sféry života. Preto si dávajte pozor na prehnané sústredenie sa len na jeden aspekt vášho života. Veľa ľudí ktorí robia fitness, sú skutočne fyzicky zdatný, počas trénovania ich to napĺňa a stále sa snažia aby zvládli viac. Avšak, mnoho z nich sa dostane do fáze, v ktorej zistia že už to nieje ono a že im niečo chýba. A postupne sa úplne vzdajú toho čo tak zbožňovali, a dostanú sa do bodu kedy nerobia vôbec nič. Takto to býva taktiež s prácou a ďalšími sférami. Preto je potrebné aby ste zaviedli do svojho života rovnováhu medzi tým čo robíte.

Skúste doplnky

Ak sa chcete cítiť dobre a neviete si rady. Skúste využiť rôzne “Wellness centrá”, kde môžete navštíviť sauny, vírivky alebo si priplatiť masáž. Je overené že všetky tieto veci dokážu vo vašom voľnom čase zlepšiť váš celkový pocit a obohatiť vás hneď vo viacerých sférach vášho života. Ak sa vám tieto doplnky osvedčia, môžete si saunu alebo kúpaciu kaďu kúpiť a užívať si ich každý víkend u vás doma.

 

Zhodnotenie

Budte sami sebe pánom a vezmite zodpovednosť za váš život do vlastných rúk. Musíte si uvedomiť, že nikto nemôže za vaše nešťastie. Ale to vy ste ten kto dokáže čokoľvek, ak si to pripustíte a začnete žiť inak. Už po krátkom čase zistíte že ste otočili svoj život o 360° a budete naozaj šťastní. Preto sa nevyhovárajte a začnite už dnes, s pozitívnym prístupom a otvorenými očami priamo k svojej svetlejšej budúcnosti.


Zdroje: www.wellness.com/what-is-wellness

www.definitionofwellness.com/what-is-wellness/

www.globalwellnessday.org/about/what-is-wellness/

Logo článku od Freepik

Čo znamená slovo wellness? My vám to objasníme
Ohodnotiť
Comments for this post are closed.