Piecka na drevo

Piecka na drevo, ako rýchly a lacný ohrev vody

Na trhu môžete nájsť veľké množstvo riešení pre ohrev vody vášho záhradného bazénu, kade alebo vane. Ohrev vody môže zabezpečovať elektrický ohrev, solárny ohrev, plynový kotol alebo piecka na drevo a uhlie. Samozrejme si je možné ohrev aj nakombinovať z uvedených typov. V článku sa budeme venovať práve pieckam na drevo, ktoré sú rýchlou a lacnou variantou ohrevu vody.

Drevo ako palivo

Drevo je využívané pre ohrev vzduchu v domácnosti pomocou krbov a kachiel, ohrev vody a taktiež na privedenie vody k varu, pri varení kotlíkového gulášu. Drevo a uhlie majú veľmi dobrú vlastnosť, a to že dokážu odovzdať svoju energiu, ktorú vytvárajú horením veľmi rýchlo. Pre ohrev vody poznáme dva základne typy piecok, vnútorné a vonkajšie. Vnútorné piecky sa vkladajú priamo do vody bazéna alebo kade. Vonkajšie piecky sú situované mimo vyhrievanej vody, a sú pripojené dvoma trubkami na prítok a odtok vody.

Drevo ako palivo

Zdroj:Pixabay.com

Vnútorná piecka

Tento typ ohrevu je považovaný za klasické riešenie pre drevené kúpacie kade. Avšak, už sa začína využívať aj pri plastových a murovaných bazénoch. Piecky sú väčšinou vyrobené z nereze AISI 304. Vždy je potrebné piecku poriadne upevniť na bok kade alebo bazénu, pretože by po napustení vyplávala na povrch.  Piecka je ponorená priamo vo vode, a tým zaručuje takmer 100% tepelnú výmenu s vodou.

Vnútorná piecka na drevo

Vnútorná piecka na drevo

Ako funguje?

Základný princíp ohrevu, je založený na rôznej hustote vody. Teplá voda je redšia, preto ohriata voda stúpa na povrch a vymieňa sa s hustejšou studenou vodou. Pre rovnomerné ohriatie celého objemu, stačí vodu občas premiešať pádlom. Drevo prikladáte z vrchu piecky. Vzduch je privádzaný k ohňu taktiež z vrchu cez otvor na prikladanie, a je regulovaný pootvorením/uzatvorením poklopu. Dym je odvádzaný komínom s dĺžkou 1-2 metre.

Výhody a nevýhody

Výkon – dokáže ohriať vodu rýchlejšie ako vonkajšia piecka s rovnakými rozmermi.

Jednoduchá montáž – nie je potrebné vytvárať diery pre trubky do bazénu alebo kade.

Praktické – nemusíte opúšťať kaďu alebo bazén, keď chcete priložiť drevo.

 

Zaberá miesto – menší priestor na kúpanie, keďže je vložená priamo vo vode.

Potrebná ohrádka – piecka je horúca a je dobré sa pred náhodným dotykom chrániť ohrádkou. Taktiež sa zíde aj ochrana na komín.

Presná úroveň vody – v piecke sa môže kúriť len ak je dostatočne ponorená vo vode. Taktiež nemôže byť hladina príliš vysoko, aby sa nedostala voda do piecky.

 

Vonkajšia piecka

Externá piecka je ideálny spôsob ohrevu vody bazénov, a v posledných rokoch taktiež obľúbený. Piecky sú vyrábané z kvalitnej nehrdzavejúcej ocele AISI 304. Vonkajší ohrev znamená hlavne viac priestoru v bazéne alebo kadi. Od nás možno poznáte model so zabudovanou pieckou Comfy, kde je piecka priamo v konštrukcii kade. Piecka musí mať stály prítok a odtok vody! Inak hrozí že sa voda začne vyparovať a piecku nenávratne poškodí. Taktiež je ju potrebné vypustiť, ak vonku mrzne a nie je práve využívaná. Ľad môže poškodiť zvary, a tým poškodiť piecku.

Vonkajšia piecka na drevo

Vonkajšia piecka na drevo

Ako funguje?

Na bazén alebo kaďu je potrebné vytvoriť dva otvory, jeden na spodok a druhý na vrch. Otvory sú spojené s pieckou, tak aby bol spodný spojený so spodnou časťou piecky. Spodná trubka slúži na prítok vody do piecky. Vrchný otvor je potrebné spojiť s vrchnou časťou piecky, ktorý slúži ako odtok ohriatej vody. Piecka je zložená z dvoch komôr, ktoré sú od seba oddelené. Do prvej komory je privedená studená voda, a následne z nej odteká ohriata. Do druhej komory sa prikladá drevo, ktoré ohrieva vodu. Piecka funguje úplne automaticky aj bez čerpadla. Je to v dôsledku fyzikálneho javu, že teplá voda má nižšiu hustotu ako studená, a teda stúpa na hor.

Výhody a nevýhody

Viac miesta – piecka nezaberá miesto v bazéne alebo kadi.

Menej dymu – komín je ďalej od bazéna a teda ho je menej cítiť.

Zakurovanie – je jednoduchšie ako pri vnútornej piecke.

 

Náročnejšia montáž – je potrebné do bazéna vytvoriť otvory.

Strata tepla – teplo je odovzdávané aj okoliu.

Prikurovanie – nie je možné prikurovať priamo z kúpeľa.

 

Zhodnotenie

Pri rozhodovaní, aký typ ohrevu si pre svoj bazén alebo kaďu zaobstarať je potrebné brať do úvahy viacero faktorov. Jedným z nich sú počiatočné náklady ale taktiež sú dôležité aj náklady na prevádzku. Mnoho ľudí sa dnes rozhoduje pre piecky na drevo kvôli atmosfére ktorú vytvárajú. Všetci poznáme to príjemné teplo a romantiku, ktorú nám vytvárajú doma krby a kachle. Presne rovnaký rozdiel môžete sledovať keď ohrejete vodu pomocou piecky na drevo alebo elektrickým ohrevom. Dúfam že som vám dostatočne objasnil rozdiely medzi vnútorným a vonkajším typom piecok a že si vyberiete ten správny typ ohrevu.

Piecka na drevo, ako rýchly a lacný ohrev vody
4.1 (82.86%) 7 hlasy

Write a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *